Książki we wnętrzu

Trendem, na który od jakiegoś czasu można się natknąć na blogach wnętrzarskich, jest układanie zbiorów książek według koloru. Oprócz zachwytów, natknęłam się również na negatywne opinie na ten temat (że to niby jest "takie pozerskie"). Moim zdaniem jednak taki zabieg to nie tylko modny trend, ale doskonały sposób na uporządkowanie przestrzeni. Posegregowanie książek według koloru obwolut wprowadzi we wnętrzu ład, i to o wiele większy niż ułożenie ich według wielkości (czy w jakikolwiek inny sposób).

W dużym pokoju mamy niewielki regał, na którym jedną półkę zajmują książki (pozostałe nasze zbiory są rozrzucone po całym domu, część jeszcze w kartonach, a spora część jeszcze na działce). Półka jest zbiorowiskiem różnych potrzebnych rzeczy i na początku panował na niej chaos. Porządkowanie zaczęłam od sortowania i umieszczenia większości rzeczy w ozdobnych pudłach (jeden na leki, jeden na plastyczne półprodukty itp.). To pomogło i regał prezentował się lepiej, ale nadal mi coś nie pasowało. Ułożenie książek według koloru okazało się przysłowiową kropką na i:


I jeszcze widok ogólny, na którym rzuca się w oczy kontrast pomiędzy uporządkowaną górą a dolną częścią (jeszcze w nieładzie, zagraconą segregatorami oraz wiecznym twórczym bałaganem w miejscu, na które Marysia odkłada swoje prace plastyczne i trzyma podstawowe akcesoria):

(dzięki tym fotkom widzę przestawiony kubek, który burzy harmonię górnej części:)))

Najczęściej sortowane według koloru są chyba książki w pokojach dziecięcych, ale można znaleźć wiele przykładów takiego ładu w innych pomieszczeniach, zarówno nowoczesnych, jak i rustykalnych. Inspiracje zbieram na Pinterestowej tablicy (TUTAJ), w tym miejscu jedynie parę przykładów:
1 2

W polskich wnętrzach ten trend również jest obecny (np. w domu Moniki, Kaszka z mlekiem), zdjęcie jest TUTAJ; a także w domu Magdy, Wnętrza Zewnętrza, zdjęcie jest TUTAJ).

Oczywiście są wnętrza, do których nie pasuje taki zabieg. Wnętrza, w których różnobarwne grzbiety książek tworzą ozdobę samą w sobie. Oto przykłady:
1 2

Ułożenie książek według kolorów nie zawsze jednak spowoduje uporządkowanie przestrzeni. W pewnych wyjątkowych przypadkach może ono wręcz wzmagać wrażenie artystycznego nieładu:

Udostępnij post:

1 komentarze:

  1. U mnie też poniekąd kolorystycznie, bo ustawiam książki seriami ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony ślad!

Copyright 2014 Gęsiego.
Designed by OddThemes